Naucz się jak znaleźć prawnika dla firm! 4 darmowych porad. - Prawnicy

obsługa prawna dla firm żory

Różnica między radcą prawnym a adwokatem


Zawód radcy prawnego oraz adwokata należą do zawodów prawniczych. Zarówno adwokat, jak i radca prawny mogą wykonywać swoje obowiązki w kancelarii prawnej. Sam zakres świadczonych usług prawnych przez radców

Naucz się jak znaleźć prawnika dla firm! 4 darmowych porad. - Prawnicy obsługa prawna dla firm żory
oraz adwokatów jest do siebie bardzo zbliżony, gdyż polega głównie na świadczeniu porad i pomocy prawnej. Istnieje jednak jedna, bardzo wyraźna różnica, pomiędzy tymi dwoma zawodami prawniczymi. Zawód radcy prawnego od zawodu adwokata różni się tym, że radca prawny posiada możliwość wykonywania zawodu przy jednoczesnym pozostawaniu w stosunku pracy. Ponadto zawód radcy prawnego zalicza się do tak zwanych zawodów wolnych zaufania publicznego. Ciekawostką jest fakt, że podział na radców oraz adwokatów ma znaczenie jedynie historyczne, przez co postuluje się połączenie tych dwóch zawodów w jedno. Radca prawny, tak samo jak adwokat, może pełnić funkcję obrońcy w procesie karnym, ale tylko wtedy, kiedy nie pozostaje w stosunku pracy. Kancelaria prawna adwokacka oraz radcy prawnego posiadają podobny zakres usług.


Jak szukać kancelarii prawnej


Kancelaria prawna może być prowadzona przez adwokata lub radcę prawnego, a sam zakres świadczonych usług może się nieco różnić. Najłatwiejszym sposobem na znalezienie odpowiedniej kancelarii prawnej jest skorzystanie z przeglądarki internetowej poprzez wpisanie interesującego nas hasła wyszukiwania. Wystarczy potem przejrzeć oferty poszczególnych kancelarii prawnych w danej okolicy. Strony internetowe kancelarii prawnych zawierają wszelkie potrzebne klientowi informacje, takie jak oferta świadczonych usług czy dane kontaktowe. Ponadto często można się dowiedzieć o kwalifikacjach pracujących w kancelarii prawników. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie opinii o danej kancelarii prawnej, warto jednak pamiętać, że każda sprawa prawna jest różna, więc podejście stosowane przez radców prawnych jest indywidualne dla każdego klienta. Również wycena usług prawnych jest dostosowana do danej sprawy i jest uzależniona od wielu czynników. Samo znalezienie kancelarii prawnej w danej okolicy nie jest trudnym zadaniem.


Samorząd radców prawnych


Dla każdego racy prawnego oraz aplikanta na radcę należenie do samorządu radców prawnych jest obowiązkowe. Samorząd radców prawnych jest tak zwanym samorządem zawodowym, który spełnia określone zadania. Zadaniem takiego samorządu jest zapewnianie warunków do wykonywania zadań radców prawnych, które to warunki są określone w ustawie. Ponadto samorząd radców prawnych reprezentuje radców oraz aplikantów, a także chroni ich interesy zawodowe. Innym zadaniem samorządu jest nadzorowanie należytego wykonywania obowiązków przez radców prawnych oraz przygotowanie aplikantów do właściwego wykonywania zawodu. Radca prawny, którego miejscem wykonywania pracy jest kancelaria prawna, także posiada obowiązek należenia do samorządu, gdyż jest to jeden z wymogów do wykonywania tej pracy. Istnieją dwie jednostki organizacyjne samorządu radców, a są to Krajowa Izba Radców Prawnych oraz okręgowe izby radców prawnych, których można wyróżnić dziewiętnaście w całym kraju. Okręgowe izby posiadają głównie siedziby w poszczególnych miastach Polski.